Každý z vás určitě ví, jak se slaví Vánoce tady v Česku. Víte ale, jak se slaví Vánoce ve Vietnamu?
Dříve slavili Vánoce ve Vietnamu převážně jen křesťanští věřící v kostelech, které postavili Francouzi v dobách Francouzské Indočíny. Pro místní byly tenkrát Vánoce jenom taková kuriozita, ale postupem času se do Vietnamu kvůli globalizaci dostaly vánoční stromečky, dárečky i marketingové kampaně se Santa Klausem.
Nejprve vám chci ukázat jak moc dobře Vánoce zapadají do vietnamské společnosti. Následující fotografie lidí v parku jsou z akcí obdivuhodného nápadu sportovního klubu Hanoi laughter yoga club, který pořádá pravidelná očistná cvičení pomocí smíchu. Už od roku 2012 pořádá na Vánoce cvičení v různých hanojských parcích a náměstích, kde se více než sto členů klubu převléknou do kostýmu Santa Clause a jedou své tréninky v duchu vánočním.

Začínají rozcvičku hlasitým smíchem, kterou dál rozvíjí jejich instruktor.

Tato jóga je druh fyzického tréninku, který byl vyvinutý v Indii a ve Vietnamu začal být populární od roku 2010. Toto cvičení je velmi dobré na nervy, kardiovaskulární systém a funkci vnitřních orgánů.

Slavnostní atmosféra a neobvyklé pohyby nadšenců šíří dobrou náladu všem kolemjdoucím.
Jenže, to je vlastně jen jedna z menších ukázek vietnamského oslavování Vánoc. Ve Vietnamu je až 10 milionů křesťanů, a ti slaví Vánoce jako jinde po světě 25. prosince. Tím se ale nebudeme v našem článku moc zabývat, protože je to víceméně stejné jako všude po světě, hlavně podle francouzských a amerických tradic, jež tam tyto národy při kolonizaci a protektorátu zanechaly. Akorát bych rád zmínil, že v jižním Vietnamu se svátku dává větší důraz. Křesťanské čtvrtě se zdobí přepychově, o Štědrém večeru se rodiny vydávají do center na různá vystoupení, a stejně jako ve Francii, se zde mlsá speciálním vánoční dezert jménem „bûche de Noël“ (dort – většinou čokoládový – ve tvaru dříví) – na Vánoce je velmi oblíbeným dárkem při návštěvách, stejně jako jiné sladkosti o všech svátcích.

My však chceme vědět jak to vnímá většinová populace. Takže co ten 90 milionový „zbytek“? Když se zeptáte místních, co vlastně Vánoce znamenají a jakou myšlenkou přináší, asi málokdo vám bude schopný odpovědět, hlavně na severu Vietnamu. Faktem je, že se nyní využívají motivy Vánoc převážně jen k marketingovým účelům, takže o tom budou vědět spíše jen mladší lidé ve větších městech. Víte, je to jiné, barevné, naláká je to do obchoďáků, kde se u těch všech výzdob rádi vyfotí. Spíše než Vánoce a Nový rok je pro Vietnamce obecně důležitější oslavování Nového lunárního roku, o kterém se dozvíte více z ostatních článků. Mrkněme však na fotky z dnešního vánočního prostředí ve Vietnamu a porovnejte s českými vánočními dekoracemi měst.

Vánočně ozdobená jsou hlavně obchodní centra.

A také kostely jsou ozdobené, což bude pro nás Čechy asi novinka.

O Vánocích v tričku na ulici? Ve Vietnamu to je normálka 🙂

Legrační fotka ochranky v Santa obleku.

Santové jako osobní řidiči. Je to další způsob jak se odlišit od konkurence, a tak k sobě přilákat zákazníka.

I na trzích se prodávají vánoční dekorace.

Zatímco v Čechách postupně vrcholí nákupní horečka, Vietnamce čeká až přibližně za měsíc, kolem slavností Nového lunárního roku.
A co se týče Vietnamců v Česku, Vánoce slaví většinou jen rodiny s malými dětmi. Sice ne úplně s českými tradicemi, jako je pečení cukroví, zpívání koled či vykrajování jablek, ale co nechybí je určitě vánoční stromeček, dárky (většinou jsou to peníze teda), kapr a v neposlední řadě fotografování, aby se samozřejmě měli s čím pochlubit na facebooku. Co je jasné, každá rodina to slaví po svém. Některé shromáždí celé své příbuzenstvo v okolí, a hodují buď doma nebo v restauraci, a některé prostě dál makají v obchodech jako by se nic nedělo. Praxí ale je, že většina Vietnamců má večerku na Štědrý den otevřeno max do cca 20h, pak se zavře (hlavně protože nejsou zákazníci) a stráví se zbytek večera doma s rodinou jako je tomu u většinové populace.