Každá kultura má své jedinečné svátky a tradice, které odrážejí její historii, hodnoty a vztah k rodině. Ve vietnamské kultuře jich najdeme opravdu mnoho, a jedním z těch méně známých, avšak velmi zajímavých, je Tet Han Thuc – svátek studeného jídla a tiché vzpomínky na předky. Připomíná se každoročně třetího dne třetího lunárního měsíce a jeho poselství má překvapivě blízko k českým Velikonocům – oba svátky totiž spojuje jarní atmosféra, rodinné tradice a symbolika nového života.
Co je Tet Han Thuc a odkud pochází?
Tet Han Thuc (v překladu svátek studeného jídla) má své kořeny v Číně, ale ve Vietnamu si vybudoval zcela specifickou podobu. Na rozdíl od hlučných a veselých oslav, jako je například vietnamský Nový rok (Tet Nguyen Dan), je tento svátek klidný, niterný a osobní.
Během Tet Han Thuc se tradičně nevaří teplé pokrmy. Místo toho se připravují studené speciality, které se pokládají na domácí oltáře jako projev úcty k zesnulým předkům. Rodiny se scházejí, navštěvují hroby svých blízkých a připomínají si společné hodnoty, které se dědí z generace na generaci.
Kdo a jak tento svátek slaví?
Tết Hàn Thực se slaví především v rodinném kruhu. Lidé navštěvují hroby svých blízkých, připravují obětiny a pokrmy, které poté pokládají na oltář. Společně si připomínají své kořeny, tradice a hodnoty, které se předávají z generace na generaci. Ačkoli nejde o státní svátek, hraje důležitou roli v kulturním kalendáři mnoha vietnamských rodin.
Typická jídla: Banh troi a banh chay
Svátek je neodmyslitelně spojen s přípravou dvou tradičních pochoutek – banh troi a banh chay. Obě jsou vyrobené z lepkavé rýžové mouky, mají jemnou chuť a slouží nejen jako obětiny, ale i jako symbolické spojení s minulostí.
Banh troi: Malé kuličky plněné třtinovým cukrem. Vaří se ve vodě a když vyplavou, jsou hotové. Symbolizují čistotu, pokoru a návrat k jednoduchým hodnotám.
Banh chay: Větší knedlíčky často plněné sladkou mungo pastou, podávané v lehkém sirupu. Jejich chuť i forma jsou jemné a harmonické, ideální pro tiché chvíle vzpomínek.
Podobně jako v Česku během Velikonoc pečeme beránky, mazance nebo barvíme vajíčka, i ve Vietnamu se o svátcích sdílejí sladké pokrmy, které spojují lidi a udržují živé kulturní dědictví.


Tet Han Thuc a české Velikonoce: Dvě kultury, jedno jaro
Ačkoli se jedná o svátky z odlišných částí světa, Tet Han Thuc a Velikonoce mají mnoho společného – slaví se na jaře, jsou spojené s rodinným setkáváním, připomínkou života a smrti, a nechybí jim ani symbolické jídlo. Oba svátky jsou ideální příležitostí k zamyšlení, pokoře i oslavě nových začátků.
Proč o tomto svátku mluvit i u nás?
V České republice žije silná vietnamská komunita, a právě díky ní máme možnost poznat tyto krásné tradice i zde. Pokud zavítáte do pražského areálu TTTM Sapa, můžete během Tet Han Thuc narazit na domácí výrobce, kteří nabízejí čerstvé bánh trôi a bánh chay. Ochutnat je na místě nebo si je odnést domů může být výjimečným gastronomickým zážitkem a kdo ví, třeba si je také zamilujete.
Přijďte to zažít s námi naživo!
Zajímá vás vietnamská kultura víc než jen z dálky? Připojte se k nám na prohlídku Sapa areálu s průvodcem! Společně objevíme skrytá zákoutí „malé Hanoje v Praze“, ochutnáte tradiční vietnamská jídla a povíme si více o zvycích, jako je právě Tet Han Thuc. Těšíme se na vás!