V současnosti existuje ve Vietnamu mnoho druhů ovoce, které byly do země dovezeny mnoha různými způsoby. Každý z těchto druhů ovoce má svůj vlastní příběh a jedním z nejpozoruhodnějších je příběh o melounu.
Legenda praví, že byl meloun objeven v době Hùngských králů. Konkrétně princem Mai An Tiêmem, který byl nespravedlivě vyhoštěn i s celou svou rodinou na ostrov Nga Sơn. Jednou, když šel Mai An Tiêm na lov racků, uviděl jednoho z nich pojídat cosi červeného s černými peckami. Když odletěl, šel se Mai An Tiêm na onen plod podívat zblízka. Plod ochutnal. Zachutnalo mu a běžel se semínky za rodinou.
Za krátký čas z pecek vyrašily malinké lístky. Rodina se o ně dennodenně starala a zalévala je. Brzo vyrostly květy a z nich pak malé plody. Ze semínka vyrostlo ovoce, které nazval „dưa hấu“.
Po každé sklizni vzal Mai An Tiêm několik melounů, označil je a poslal na široké moře v doufání, že se jednoho dne všichni dozvědí o jeho plodu. Za krátký čas na ostrov připlula spousta lodí z dalekých břehů. Všichni měli s sebou dary a jiné zboží, které rodince za melouny vyměnili. Takto se Mai An Tiêmova rodina stala obchodníkem s melouny a brzo už jim na ostrově nic nescházelo.
Jednoho dne se na ostrov vydal i sám král Hùng Vương podívat se, zda se rodině daří či stále živoří. Když spatřil, že Mai An Tiêm spolu s rodinou žijí šťastný život, zalitoval svých rozhodnutí a oba vyprosil, aby se vrátili zpátky na pevninu. Mai An Tiêm se tedy se svou rodinou vrátil.
Jak čas ubíhal, obchodníci si tu začali stavět svá obydlí, a aby si nadále připomínali velkého Mai An Tiêma, tak zde tamější lidé postavili chrám. Navždy budou lidé ve Vietnamu vyprávět příběh o Mai An Tiêmovi a jeho nejslavnějšímu daru – melounu.
Jak již bylo řečeno, dříve to byl pouhý pustý ostrov. Dnes už je Nga Sơn součást pevniny, a to provincie Thanh Hoá. Dodnes zde lidé dále pěstují melouny, ale už ne v takovém množství jako dříve. Nicméně je dále konzumují například během oslav Nového roku jako symbol štěstí. Zajímavostí je, že se v Nga Sơn pořádá festival, který oslavuje Mai An Tiêma, který obnovil, rozvinul území a učinil ostrov bohatým a prosperujícím. Tradiční festival oficiálně začíná 20. dubna v chrámu Mai An Tiêma.
Festival představuje jak náboženské obřady, tak festivalové akce. Během třídenní oslavy se také uskuteční řada kulturních akcí a tradičních her jako je táboření, volejbal, lidské šachy, aj. Cílem akce je povzbudit mladé generace, aby pokračovaly ve slavných tradicích svých předků a budovaly silnou a prosperující zemi.