Studentům ve Vietnamu stačí do omluvenky napsat, že pršelo, a nemusí do školy. Ptáte se jak to? Protože tam je to s deštěm trochu jiné, než tady v Česku. Od května do října zažívá severní Vietnam období dešťů, kdy spadne nejvíce srážek, nejdeštivějším měsícem v roce je zde srpen (na jihu je to květen). Když už ale leje, tak opravdu hodně. Často se zde objevují tajfuny, které přinášejí nejvíce srážek a následné záplavy.
Vietnamci se často při vzniku problému vymlouvají na vyšší moc. Když jde o záplavy a tajfuny, je tu historka z dob první vietnamské dynastie Hong Bang. Kdysi dávno šestý král této dynastie měl krásnou dceru. Když dospěla, tak pro ní chtěl najít manžela, a to ne jen pohledného nebo bohatého, ale někoho speciálního. Vyhlásil tedy soutěž o nejvhodnějšího nápadníka. K dvoru se začali sjíždět různí bohatí obchodníci, princové, umělci a další známí lidé. Mezi těmi všemi lidmi vynikali jen dva muži- Son Tinh (duch hor) a Thuy Tinh (duch vod). Král se nemohl mezi dvěma rozhodnout, a tak vyhlásil: „Kdo první přinese děvět sloních klů, kohoutích ostruh a koních hřív, získá princezninu ruku.“
Jako první přinesl dar duch hor, a odnesl si princeznu do svých hor. O chvíli později přišel za králem s darem i duch vod, ale když se dozvěděl, že prohrál, velmi se rozzuřil, a rozhodl se ducha hor dohonit a vzít si od něj princeznu. Povolal proti němu déšť, vítr, blesky, a aby ho porazil, zvedl i hladinu moře. Duch hor kvůli tomu pozvedl hory. Boje trvaly týdny a lidé kvůli tomu velmi trpěli, protože jim duch vod zaplavil všechny domy a půdu. Nakonec se duch vod rozhodl ustoupit a odešel zpátky do moře. Nikdy se ale nevzdal naděje na získání princezny. Kvůli jeho pomstychtivosti dodnes Vietnam sužují rozsáhlé záplavy.