Zdravím vás zpět na svém blogu! 🙂 Mám za sebou náročný týden cestování a dnešní díl bude pouze o Da Nangu, protože je to taková nálož fotek, že by se ostatní města mohla jít zahrabat. Furt bylo co fotit.
První tři noci své cesty jsem strávil v Da Nangu. Jedná se o nejmodernější přístavní metropoli středního Vietnamu. První věc, která mi přišla pozoruhodná, je mentalita místních lidí. Obvykle, když vyjdete z letiště, začne na vás mávat deset taxikářů a buzerovat, jestli nechcete odvést. Tady tomu tak nebylo. Přiletěli jsme večer cca v 21h a před letištěm nebyl skoro žádný taxikář. Dobře tedy… Za minutku jsme s bratrancem, každý na zádech těžký batoh plný oblečení, přišli k nejbližšímu taxikáři a ten nás začne zdravit korejsky a klanit se. Povídáme, že jsme Vietnamci a potřebujeme odvést k hotelu White Snow, kde jsme si rezervovali pokoj na slepo na informační přepážce v letišti. Taxikář s úsměvem odvětil: „To je hned tady za rohem. Půjdete rovně, doprava a jste tam.“ Šli jsme tedy pěšky a přitom přemýšleli, že je to fakt zvláštní. Jinde by nás vzali a přidali navíc kolečko kolem hotelu, aby si trošku přivydělali. 😀 Po patnácti minutách chození podle Google maps, který tu funguje úplně na jedničku, jsme si říkali, že si z nás asi střílel, a úplně upocení jsme se doplazili k hotelu.
Co se o tomto městě ví je to, že policisté tady nepokutují lidi, kteří sem přišli na dovolenou. Ikdyž jseš Vietnamec a řekneš jim, že jseš tady na návštěvu, tak tě při přestupku jen upozorní a nechají jít. Dál se mi líbilo na těchto lidí to, že tady nešmelí turisty a nejsou vlezlí jako všude jinde ve Vietnamu (počkejte až vám povím o Hue).
Po pořádném spánku a snídani jsme si půjčili motorku z hotelu (150,-/den) a vydali se do muzea čamského sochařství. Čamové jsou zaniklá civilizace, která sídlila na území dnešního středního Vietnamu. Měla velmi rozmanitou kulturu a silné vojsko, aspoň do té doby, než je vietnamské vojsko nějak v 16. století nevyhladilo. Budu se o této kultuře zmiňovat i později, protože jsem navštívil i jejich úžasný komplex chrámů v Mỹ Sơn.
Jelikož nám počasí přálo, vydali jsme se po dopolední pauze na cestu do nejhezčí pagody v okolí – Chua Linh Ung. Platilo se jen za hlídání motorky (3-5,- Kč).
Musím ovšem pochválit čisté a lidské ulice a chodníky v Da Nangu. Je to opravdu luxus oproti ostatním městům. Dokonce se tu na červenou opravdu zastaví.
Chodíme po náročných dnech spát brzy, abychom stihli snídani v hotelu. Od 9h jsou už jen placené pokrmy.
Nadešel den na menší výlet do nebes. Po snídani jsme jeli skoro hodinu do turistického ohniska Bà Nà Hills, které leží na vrcholu místního pohoří. Jedná se o kulturně zábavní park, který má charakter středověkých francouzských ulic, namixováno s asijskou kulturou.
Poslední den v Da Nangu jsme vyrazili na motorce na vrchol poloostrova Sơn Trà, který je nazýván také jako opičí poloostrov, protože se ve zdejších lesích pohybují volně. Přestože jsme jeli na jedničku tak 10km/h do kopce (kopce byly moc strmé a my moc těžcí – motor to nezvládal), bohužel jsme na žádnou nenarazili, mrkněte ale na úžasný výhled do okolí. 🙂
Víte, proč jsem v takovém vedru v 38° na sobě měl košili? Kdybych jel na takové výlety v krátkém rukávu, měl bych ruce jako uhlí. No, udělal jsem ale chybu v tom, že jsem si vzal kraťasy. Navíc jsem si zapomněl namazat stehna opalovacím krémem, takže jsem je při jízdě nahoru krásně ugriloval po kraťasy, pěkně to následující dny pálilo a vypadalo vtipně.
Večer jsme po pauzičce na pláži u města už jen jeli konečně do Hoi An, města úžasných lampionů. Příští díl bude o tomto historickém městě, spolu s císařským paláci v Hue, kde jsem se nechal korunovat na císaře. 😀 Děkuji moc, že jste dočetli až sem. Zdar za týden! 😉