Kdo to byl strýček Ho už určitě víte. I když si tento národní hrdina přál být zpopelněn, jeho tělo je dodnes vystavené v mauzoleu v Hanoji. V okolí této chladné budovy se nachází mimo jiné i jeho dům, ve kterém pobýval, a budova, ve které pracoval.
Pokud se rozhodnete toto jedinečné místo navštívit, rozhodně si nastavte budík na brzkou hodinu. Hned několik chvil po otevření se začnou tvořit fronty. Turisté, školáci, i Vietnamci samotní, všichni chtějí spatřit tolik zmiňovaného, tolik významného muže.
Tento velký komplex budov, včetně mauzolea, má mnoho vchodů a východů. U hlavního vchodu do celého komplexu stojí pracovníci, kteří hlídají oblečení. Jelikož celý národ strýčka Ho uznává a má k němu velkou úctu, musí být návštěvníci mauzolea vhodně oblečeni (to znamená mít zakryté tělo po kolena a po ramena). Ti samí lidé ještě seřadí návštěvníky po dvojicích za sebe a vpustí je po částech dovnitř. Do budovy se prochází dlouhou, střechou krytou cestou, ze začátku klimatizovanou větráky, podél které stojí policisté. Ti také hlídají situaci u vchodu i uvnitř mauzolea.
Při prvním vstupu do budovy je cítit chlad, který se s každým krokem zvětšuje. V budově je ticho, na které opět dohlíží stráž v bílé uniformě, stejně jako na pomalé a plynulé postupování vpřed. Nesmí se tedy zastavovat, mluvit, fotit, ani mít ruce v kapsách nebo čepici na hlavě. Může se zdát, že okolo Ho Chi Mina, ležícího v prosklené rakvi, prochází roboti. Ve všech rozích vzdušné rakve stojí v pozoru voják, za hrobem visí velká vlajka Vietnamu a znak komunismu. Strýček Ho nemá vrásky, pár zbylých vlasů je šedivých a rovných. Vypadá zvláštně. Jestli je to on nebo ne, těžko poznat. Přes jeho nevoli se stal symbolem vlasti, za který je utráceno ne málo peněz. I tak ale vypadal klidně, téměř jako kdyby spal. Pomalou chůzí trvá prohlídka místnosti jen několik minut, po kterých člověk stojí opět před mauzoleem.
Pokračujeme o kousek dál, v celém komplexu dále můžeme najít i jeho dům, kde žil, prostory, kde vítal návštěvy, či jeho rostliny, které pěstoval. Snažil se tady totiž pěstovat ovoce, které roste jak v severním, tak ve středním a jižním Vietnamu. Tyto zajímavé prostory se nachází za betonovou kostkou, mauzoleem. Díky zeleni ovšem tato část působí velmi klidně a harmonicky.
Jako cizinec je třeba zaplatit zvlášť vstup do mauzolea, do muzea a do zbylého komplexu, ten je ale mnohem zajímavější než mauzoleum samotné. A to nejen proto, že se v něm nachází malé obchůdky s občerstvením a suvenýry. Celkově je tato část Hanoje trochu odlišná, právě proto ale rozhodně stojí za návštěvu.